Jó reggelt! Egy kiváló Bored Panda-cikk részbeni átvétele következik, mert annyira érdekesnek találtam, hogy úgy éreztem, ezt mindenképp meg kell osszam veletek. Olyan történelmi (jellegű) tényekre döbbent rá, amikre álmunkban sem gondoltunk volna. Kezdjük!
A Star Wars első (sorszám szerint negyedik) részét 1977. május 25-én mutatták be Amerikában, amikor Franciaországban még mindig működött a guillotine-os lefejezés intézménye, ez évben Hamida "Pimp Killer" Djandoubi volt az a szerencsétlen (és egyben utolsó) elítélt, akin végrehajtották a lefejezést, egyébként egy fiatal nő megkínzásáért és meggyilkolásáért.
A Wright-fivérek találmányának, a repülőgépnek a jelentősége elvitathatatlan. Wilbur tesó 1912-ben halt meg, de Orville megérte 1945-öt, amikor az Egyesült Államok atombombát dobott Hirosimára és Nagaszakira, az ő találmányuk segítségével. Közvetetten tehát felelősnek érezte magát a legalább 129.000 ember életének kioltásáért, és három évvel később, halála előtt ezt mondta: "Reméltük, hogy amit feltaláltunk, tartós békét hoz majd a Földre. De tévedtünk. Nem, nem bántam meg, hogy részese voltam e találmánynak, de nálam jobban talán senki nem sajnálja azt a pusztítást, amit megkönnyített. Olyan ez, mint a tűz feltalálása volt: millió szempontból nagyon hasznos az emberiségnek, hogy megtanultuk használni, de a károkat, amit a tűz okoz, csak bánni lehet."
1975-ben még élt és uralkodott Franco spanyol fasiszta diktátor, amikor is Paul Allen és Bill Gates megalapították a Microsoftot. Nem mellesleg én is ugyanebben az évben születtem, de érdekesség még, hogy ugyancsak 75-ben látogatott Budapestre Jasszer Arafat és Szaddam Husszein is.
A régi amerikai vadnyugat egyik utolsó ikonikus figurája, a showman William Frederick "Buffalo Bill" Cody 1917-ben hunyt el, kicsivel azután, hogy Németország elkezdett Zeppelineket használni légi bombázásokhoz Franciaországban. Eléggé nagyot lépett az háborús technológia a Buffalo Bill által megtestesített lovas-puskás-nyilazós szinttől...
Csak pár nap különbséggel halt meg 1997-ben Diana hercegnő és Teréz anya, előbbi ugye autóbalesetben (vagy merényletben?), utóbbi öregségi betegségben. Teljesen mellékes tény, hogy ebben az évben szereztem az első diplomámat a Külkeren, és dolgozni is ekkor kezdtem.
Erzsébet királynő és Marilyn Monroe is 1926-ban született, és találkoztak is egyszer egymással, ahogy a fenti fotó is bizonyítja, Londonban az A River Plate-i csata című film díszbemutatóján - ekkor mindketten 30 évesek voltak. Nálunk meg épp forradalom tört ki.
Az Azték Birodalom három városállam szövetségéből jött össze, és úgy 1428-tól uralták a Mexikói völgyet egészen 1521-ig, amikor a spanyolok, Cortez vezetésével, lenyomták őket. Ugyanebben az időben Angliában már működött az Oxford University. Bár pontos írásos emlék nem áll rendelkezésre ez utóbbi alapításáról, de azt biztosan lehet tudni, hogy az egyetem igazi virágzása 1167-től kezdődött, amikor II. Henrik megtiltotta az angol egyetemistáknak, hogy Párizsban tanuljanak.
George Washington otthonában, békében hunyt el 1799. december 14-én, 67 évesen úgy, hogy halvány lila segédfogalma sem volt arról, hogy régen a dinoszauruszok uralták a Földet, mint ahogy egyik az ő idejében élő embernek sem, hiszen az első ilyen maradványokat csak negyed századdal később, 1824-ben találták meg!
És azt tudtátok-e, hogy a japán Nintendo mennyivel idősebb cég, mint maga a videójátékos korszak? Bizony, az eredetileg játékkártyákat gyártó vállalatot, amelyhez ma már olyan brandeket társítunk, mint Mario vagy a Pokémon, 1889-ben alapították, amikor London utcáit még mindig rettegésben tartotta Hasfelmetsző Jack. Akit aztán sosem kaptak el. Szóval ezeket gondoltam mára, remélem, tetszett a poszt, gyertek máskor is!
Utolsó kommentek